Dom i Wnętrze

RZEŹBY Z DRUTU

2012-07-03
Rzeźby z drutu
Rzeźby powstają z różnych materiałów, ale spodziewaliście się, że mogą być zrobione także z drutów? David Oliveira, artysta pochodzący z Portugalii jest znany właśnie z takich prac. Na pierwszy rzut oka jego prace wyglądają jak niedokończone szkice naniesione na zdjęcia. Tym samym rzeźby z drutu jego autorstwa to wspaniałe przestrzenne kompozycje, które udowadniają, że sztuka ma nieskończenie wiele form. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku wyobraźnia artysty.

Oliveira rzeźbi głównie postacie, dlatego jak sam przyznaje – podczas tworzenia bardzo ważna jest znajomość ludzkiej anatomii. Wśród prac artysty możemy zobaczyć nawet jego wersję słynnej Piety. Jego rzeźby z drutu często są porównywane do dzieł innego artysty - Gavina Wortha, który tak jak Oliveira wykonuje je z drutów, choć prace obu panów nieco się różnią.

Rzeźby z drutów, czyli sztuka i metal

Jednym z nieodłącznych elementów sztuki jest materiał, jaki wykorzystują artyści do tworzenia swoich dzieł. Rzeźba z drutu należy do jednych z nowoczesnych form sztuki, chociaż metal jako taki niemalże od samego początku swojego istnienia znajdował zastosowanie artystyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że jego użycie w rzeźbiarstwie budziło z początku wiele kontrowersji. 

Działo się to przede wszystkim dlatego, że bardzo często rzeźby z drutu zaliczały się do kanonów awangardowych, przez co odznaczały się nieco odbiegającą od wcześniejszych norm estetyką. Przykładowo prace były wykonywane z drutu pochodzącego z recyklingu i wyglądały dość futurystycznie. Z czasem takie prace stawały się jednak coraz modniejsze, doskonale uzupełniając się z rozwijającym się stylem industrialnym, który na wiele dekad opanował dekorację wnętrz. Co ciekawe rzeźby z drutu z czasem ewoluowały, nawiązując do bardziej tradycyjnych form sztuki.

Rzeźba z drutu w subtelnej odsłonie

Dzisiaj rzeźby z drutu za sprawą rozwoju narzędzi zyskały dodatkowe oblicze, czego właśnie doskonałym dowodem są prace Oliveira czy Wortha. Możliwość prostego kształtowania drutu i nadawanie mu delikatnych i niezwykle precyzyjnych form pozwala uzyskać przepiękne efekty artystyczne. Dzięki temu rzeźba z drutu może mieć niezwykle skomplikowaną konstrukcję, pełną subtelnych detali, które wiernie odwzorowują rzeczywistość.

Przeczytaj również:

PALISIE - ŚWIECE PEŁNE NATURY I LASU

PALISIE to mała manufaktura, w której ręcznie tworzone są wyjątkowe świece sojowe. Każda pięknie PALI SIĘ i pachnie! Kompozycje zapachowe są starannie dobrane, by tworzyły wyjątkowy klimat. Oto co Martyna i Mateusz mówią o swojej pasji: Uw...

KABIHA - NATURA, KOLORY I PASJA

Kabiha to jutowe i bawełniane podkładki, kwietniki, drewniane zakładki do książek. Prace są ręcznie wypalone pirografem, zmalowane na szkle z odzysku oraz wyplecione sznurkowo w bawełnie i jucie.  Kabiha to moja praca. Moje...

ARTYSTYCZNE SZKŁO UŻYTKOWE CZYLI NACZYNIA JAK MAŁE DZIEŁA SZTUKI

Szkło jest wdzięcznym tworzywem, z którego można otrzymać niezwykle ciekawe formy użytkowe. Mogą to być wszelkiego rodzaju naczynia takie jak patery, talerze, misy, szklanki, pucharki a także kieliszki. A jednak jest zdecydowanie mniej popularnym mat...

Produkty, które mogą Ci się spodobać

Top