Dom i Wnętrze

RZEŹBY Z PAPIERU

2013-03-01
Rzeźby z papieru
Sztuka ma wiele twarzy, a rzeźba z papieru jest jedną z jej ciekawszych i oryginalniejszych form. Już starożytni Chińczycy i Japończycy zdawali sobie z tego doskonale sprawę, tworząc origami – czyli sztukę składania papieru, która do dzisiaj budzi zachwyt swoim kunsztem. Współcześni twórcy także nie zapominają o tej wyjątkowej formie artystycznej ekspresji. Co ważne, rzeźby z papieru, a raczej techniki ich tworzenia, także ulegają zmianie i rozwojowi.

Nowoczesne rzeźby z papieru

Sztuka i nauka to w rzeczywistości światy, które doskonale ze sobą współgrają, zwłaszcza w kwestii matematyki i geometrii, które w malarstwie czy tworzeniu klasycznych rzeźb są niezwykle istotne – wie o tym każdy, kto zna pojęcie złotej proporcji. Na tym jednak nie kończy się możliwość wykorzystania geometrii w sztuce, co udowadnia amerykański artysta Matt Shlian, tworzący rzeźby z papieru.

W jego pracach widać wyraźnie fascynację geometrią. Przy czym jest to dla niego przede wszystkim forma wyrazu, bo jak sam mówi, inspirację do swoich prac czerpie praktycznie ze wszystkiego – Wyrobiłem w sobie dość niezwykłe niezrozumienie dla świata, dzięki czemu łatwiej dostrzegam rzeczy, które inni mogą przeoczyć – wyjaśnia Matt na swojej stronie internetowej.

Dzieła Shliana to przepiękne strukturalne rzeźby z papieru, gdzie za pomocą geometrycznych kształtów artysta tworzy spektakularne tekstury ścienne. Otrzymujemy w ten sposób trójwymiarowe obrazy o unikalnym wzornictwie.

Proces tworzenia geometrycznej rzeźby z papieru

Shlian zgina i rzeźbi w różnych materiałach z papieru. Patrząc na efekty, można odnieść wrażenie, że potrzeba długich przygotowań i planu, aby złożyć każdą z rzeźb. Artysta twierdzi jednak, że jest to dość nieprzewidywalny proces. Na początku ustala sobie pewien schemat, w jaki będzie składał papier, jednak w krótkim czasie to sam materiał zaczyna niejako „decydować” jaką rzeźbę z papieru zobaczymy po skończonej pracy. 

Co prawda artysta nie zdradza tego, jak dokładnie wygląda technika tworzenia jego dzieł, uchyla jednak rąbka tajemnicy na temat procesu planowania i ogólnej realizacji poszczególnych projektów, jak twierdzi: – Często zaczynam z planem w głowie i ustalam sobie zbiór reguł. Dla przykładu zakładam, że będę używał tylko zakrzywionych zagięć lub że wszystkie linie muszę mieć zadaną długość lub kąt. Innym razem wizualizuję sobie pewien ruch lub kształt i staram się go osiągnąć. Jednak zazwyczaj po drodze gdzieś wkrada się błąd i ta pomyłka staje się bardziej interesująca niż pierwotny pomysł. Można więc powiedzieć, że wszystkim rządzi ciekawość. Gdybym od początku wiedział, jak będzie wyglądał efekt końcowy, nie chciałoby mi się nawet zaczynać. Chodzi o element zaskoczenia!

Rzeźby z papieru autorstwa Matta to wspaniałe projekty, tworzone z pasją i maestrią. W portfolio artysty można znaleźć dzieła o bardziej wysublimowanym wzornictwie, jak i takie, które są naprawdę zjawiskowe i zaskakujące – wręcz porywające falą swoich geometrycznych kształtów.Przeczytaj również:

PATRYCJA.PLECIE - PRZYGODA Z MAKRAMĄ

Patrycja.Plecie to makramy tworzone z miłości do rękodzieła, z prawdziwą pasją. Patrycja tworzy zawieszki na ścianę, ale również breloczki, zakładki do książek czy wianki na głowę. Każdy produkt jest starannie dopracowany i wykończony z należytą czuł...

VARVASOVE - EKOLOGICZNE ŚWIECE ZAPACHOWE

Markę Varvasove tworzy Karolina, która w swojej małej domowej pracowni tworzy ekologiczne świece zapachowe oraz zawieszki z wosku sojowego. Wszystkie jej produkty są w 100% handmade. Każdy produkt jest starannie sprawdzany i pakowany, tak aby...

TWÓRCZA PRACOWNIA BALANCE - JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM

Dziś o swojej twórczości i spełnianiu marzeń opowie Wam Aneta Janecka z Twórczej Pracowni „Balance”: O szczęściu stanowi wiele rzeczy, ale myślę, że wystarczy zrealizować swoje marzenia, aby być szczęśliwym. Gdyby trzy l...

Produkty, które mogą Ci się spodobać

Top