Dom i Wnętrze

STARA PORCELANA I FAJANS DLA KOLEKCJONERÓW

2018-07-24
Stara porcelana i fajans dla kolekcjonerów
Porcelana, fajans, kamionka i inne wyroby ceramiczne wzbudzają duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów. Największym powodzeniem cieszą się całe serwisy, ale również pojedyncze sztuki. Poszukiwane są głównie wyroby stare, z serii, które nie są już produkowane.

Ceny starej porcelany mogą być bardzo wysokie, ale można też znaleźć ciekawe "perełki" za niewysoką kwotę. Udaje się to wytrwałym kolekcjonerom, którzy prowadzą swoje poszukiwania głównie na okazjonalnych jarmarkach ze starociami i na różnych internetowych aukcjach. Tacy poszukiwacze raczej nie odwiedzają sklepów z antykami, gdzie sprzedawane są wyroby bardzo stare, z rzadkich kolekcji, z sygnaturami najsłynniejszych manufaktur.

Zainteresowaniem cieszą wyroby z wytwórni niemieckich (bawarskich, berlińskich), ale także angielskich i rosyjskich. Te bardziej popularne to Rosenthal, Reichenbach, Portmeirion, Royal Doulton, Wedgwood, Łomonosow. Ale spore powodzenie mają też wyroby z polskich fabryk jak Ćmielów, Chodzież, Wałbrzych, Lubiana i in. Kolekcjonerzy porcelany interesują się nie tylko wzorami z XVIII, XIX wieku, ale również z lat 50-ch, 60-ch i 70-ch ubiegłego stulecia.

Miłośnikom serwisów kawowych polecamy serwis do kawy mocca z polskiej fabryki porcelany w Ćmielowie, z serii Aleksander:


https://www.decobazaar.com/produkt-art-deco-serwis-do-kawy-mocca-cmielow-lata-30-5987313.html
Wart uwagi jest kompletny serwis dla 6 osób z wytwórni niemieckiej: 


https://www.decobazaar.com/produkt-heinrich-hochst-serwis-6-osobowy-residenz-kobalt-5957260.html
Serwis składa się z dzbanka, cukierniczki, mlecznika, 6 filiżanek ze spodkami oraz 6 talerzyków deserowych. Serwis z sygnaturą niemieckiej wytwórni porcelany HEINRICH GRUPA VILLEROY & BOCH wpółpracującej z firmą HOCHST, model RESIDENZ. Serwis jest utrzymany w formie XVIII-wiecznej.

Ciekawym unikatem z lat 60-ch jest  czarny serwis kawowy ze złoceniami i czarną malaturą wewnątrz (dzbanek, cukiernica, mlecznik, 6 filiżanek i 6 spodków). Jest to serwis projektu Józefa Września dla Zakładów Porcelitu w Chodzieży (1959 r.) , zachowany w bardzo dobrym stanie:


https://www.decobazaar.com/produkt-serwis-kawowy-na-6-osob-iza-z-chodziezy-proj-jozefa-wrzesnia-5956548.html
Dla miłośników orientu mamy nigdy nie używany, porcelanowy serwis do herbaty, Chiny, lata 60. Każdy element serwisu jest bogato, ręcznie zdobiony, bardzo duża powierzchnia pokryta złoceniem z 24-karatowego złota. Całość w motywy orientalne. Serwis składa się z czterech filiżanek, dzbanka oraz patery. Filiżanki i dzbanek dwustronne (rysunki po obu stronach są różne). 
Serwis jest kompletny. W chińskiej tradycji serwis przewidziany jest na cztery osoby, nie zaś na sześć, jak ma to miejsce w Europie


https://www.decobazaar.com/produkt-recznie-wykonany-chinski-serwis-do-herbaty-lata-60-5354075.html
Wielu kolekcjonerów zbiera porcelanowe talerze, niektóre do codziennego użytku, ale też takie do powieszenia na ścianie.
Polecamy kilka oryginalnych wzorów:


https://www.decobazaar.com/produkt-talerz-porcelana-bavaria-tirschenreuth-5897735.html

https://www.decobazaar.com/produkt-krolewska-patera-5879646.html
Niektórzy zbierają mleczniki, różne dzbanuszki, cukiernice i puzderka:


https://www.decobazaar.com/produkt-unikat-sadler-edwardian-entertainments-circus-imbryk-kolekcjonerski-5946088.html

https://www.decobazaar.com/produkt-puzderko-limoges-france-meissner-delikatna-porcelana-5620164.html

https://www.decobazaar.com/produkt-arzberg-stara-cukiernica-ecru-zloto-cukierniczka-5967358.html
Są kolekcjonerzy, którzy poszukują różnych zestawów filiżanek ze spodkami,a często też z talerzykiem deserowym. Kupują pojedyncze sztuki, o różnych wzorach, a potem używają ich razem do serwowania kawy i herbaty. Polecamy kilka ciekawych zestawów:


https://www.decobazaar.com/produkt-rosenthal-winifred-ecru-kwiaty-filizanka-5957251.html

https://www.decobazaar.com/produkt-hutschenreuther-olivia-ecru-i-zloto-filizanka-5952925.html

https://www.decobazaar.com/produkt-winterling-zestaw-sniadaniowy-filizanka-kwiaty-5066896.html
Jest wielu amatorów porcelanowych figurek. Najczęściej są to figurki zwierząt. Ale poszukiwane są nie tylko figurki przedstawiające zwierzątka. Mogą to też być elementy botaniczne.


https://www.decobazaar.com/produkt-figurka-porcelanowa-chodziez-polska-lata-50-5932090.html

https://www.decobazaar.com/produkt-j-spouse-heredities-the-charm-of-ceramware-duza-porcelanowa-figurka-5876854.html

https://www.decobazaar.com/produkt-ens-roza-rozyczka-figurka-kwiat-5985525.html
Z porcelany jest mnóstwo inych przedmiotów, które można kolekcjonować. Niektórzy poszukują zegarów, inni sztućców. Te poszukiwania mogą być naprawdę bardzo pasjonujące.

Przeczytaj również:

DUXI - ZAKOCHANI W POLSKIEJ KULTURZE

DUXI to odmieniona forma słowa „duco”, które w języku łacińskim oznacza m.in. prowadzić, nadawać kierunek. I nie jest to przypadek. Marka DUXI powstała dzięki: Oli (z wykształcenia dziennikarka, mól książkowy, pasjonatka historii Polsk...

ALTERNATYWNE ŚWIECE TAKE ME TO THE...

„Take me to the…” to marka alternatywnych świec sojowych. Jak sama nazwa wskazuje ich zapach ma przenieść Cię do wybranego miejsca na ziemi, aby choć na chwilę uruchomić wyobraźnię i dostrzec lepszą perspektywę.  Wszystkie ...

NATURALNE ŚWIECE SOY

SOy - świeczki naturalne, ręcznie wylewane, wykonywane w 100% z wosku sojowego który jest przyjazny dla środowiska i biodegradowalny, z dodatkiem starannie dobranych olejków zapachowych. Knot z naturalnego drewna. Całość zamknięta w szklanych słoiczk...
Top