Moda i Styl

WASHPAPA - PAPIER, KTÓREMU WODA NIE STRASZNA

2019-07-03
Washpapa - papier, któremu woda nie straszna
Czy washpapa to naprawdę papier? Czy to w ogóle możliwe, by uszyć torbę z celulozy? Czy da się cokolwiek do niej włożyć, zanim się potarga? Czemu mówią, że washpapa jest ekologiczna i wegańska? Czy warto mieć w swoich dodatkach coś z tego tajemniczego materiału? Jeśli zadajesz sobie choć jedno z tych pytań, tekst ten jest specjalnie dla Ciebie!

Washpapa staje się materiałem coraz bardziej popularnym i modnym, koło którego z pewnością nie da się przejść obojętnie. Warto odkryć zatem jej zalety i ogromne pokłady możliwości, bo te daje ona naprawdę spore.

Washpapa, czyli washable kraft paper, jest niczym innym, jak... papierem! Nie jest to jednak zwyczajny papier, jaki zwykliśmy używać w życiu biurowym czy szkolnym. Co do zastosowania - jest to papier, który można szyć i prać. Użytkowo rzecz biorąc - można go wykorzystywać na torebki, plecaki, portfele, kosmetyczki, teczki, osłonki na doniczki, metki do ubrań, okładki na kalendarze i wiele innych przedmiotów, o powstanie których rękodzielnicy dbają w swoich pracowniach. Z kolei podchodząc do tematu technicznie – washpapa to włókna celulozy, zaimpregnowane syntetycznym lateksem, dzięki czemu stają się wytrzymalsze i bardziej elastyczne niż w przypadku zwykłego papieru.

Uwaga Miłośnicy ECO STYLE! Washpapa jest nazywana „skórą dla wegan”. Skórą - ponieważ w wyglądzie i strukturze do złudzenia przypomina skórę naturalną. A czemu dla wegan? Albowiem w procesie produkcji nie jest wykorzystywany żaden składnik pochodzenia zwierzęcego. Zatem, jeśli dbasz o zrównoważony rozwój, a los zwierząt nie jest Ci obojętny, zapewne również w modzie poszukujesz rozwiązań zgodnych ze swoim światopoglądem. Bądź jeśli kochasz naturalne surowce, z pewnością w doborze garderoby zwracasz uwagę na materiały, z jakich poszczególne elementy zostały wykonane. Tu washpapa poleca się bez żadnych „ale”!

Producent washpapy swoje zapewnienie o nieszkodliwości wyrobu popiera Certyfikatem OEKO- TEX® Standard 100, który gwarantuje brak substancji szkodliwych w tekstyliach. Washpapa jest też odznaczona Certyfikatem FSC, przyznawanym drzewnym produktom leśnym.

Washable paper ma wiele zalet, choć ma też pewne wady, o których warto wiedzieć, m.in. również dlatego, by nie popełnić żadnego błędu w użytkowaniu wyrobów z tego surowca. Jedno ryzyko związane z washpapą istnieje niezaprzeczalnie. Pomimo tego, że impregnowany, to jest to ciągle papier. Da się go więc podrzeć. Co prawda nie jest to łatwe i wymaga wcześniejszego nacięcia oraz targania wzdłuż włókien, ale się da.

Natomiast główną zaletą washpapy jest jej „skórzany” i elegancki wygląd. Choć cena washpapy niska nie jest, to jednak w porównaniu do skóry naturalnej jest ona znacząco tańsza, a daje naprawdę świetne efekty. Nie chodzi tu o traktowanie washpapy jako substytutu skóry, bo ta jest niezastępowalna, ale o ciekawą i godną uwagi alternatywę.

Niezaprzeczalny plus stanowi różnorodność rodzajów washpapy. Istnieje bowiem:
- washpapa standard (klasyczna, dość sztywna i twarda)
- washpapa aged (wyglądająca na postarzoną, zlekkim gufrowaniem, nieco bardziej elastyczna i miękka od wersji standard)
- washpapa lamina (pokrywana błyszczącą folią, choć ta niesie ryzyko lekkiego przecierania się laminatu na zagięciach w wyniku intensywnego użytkowania)
- washpapa color (wersja farbowana, bardziej miękka i elastyczna, ale może lekko farbować przy kontakcie z wodą)
- washpapa folia (pokryta warstwą, tworzącą faktury, np. skóry węża czy marmuru)
- washpapa z nadrukiem (nadruk wykonywany w technice UV)

Washpapę można też malować, np. farbami tekstylnymi czy markerami wodoodpornymi, tworząc przy tym niepowtarzalne wyroby w unikatowych egzemplarzach.

Sama nazwa washpapy zawiera w sobie słowo „wash”, które jasno wskazuje na możliwość jej prania. Co więcej, twórcy szyjący zwashpapy – wcelach wywinięcia, zagięcia, zszycia czy odwrócenia gotowego wyrobu na „prawą” stronę – moczą ją, gdyż wtedy staje się ona elastyczniejsza i wytrzymalsza. Choć washpapa, jako materiał do szycia, pod kątem estetyki jest bardzo wdzięczna, to technicznie samo szycie tak zupełnie łatwe nie jest. Twórcy muszą bardzo dokładnie planować całość procesu, ponieważ na poprawki pozwolić sobie nie mogą. Raz zrobiona w washpapie dziurka, pozostaje w niej na zawsze. O pruciu nie ma więc mowy.

Pamiętaj więc, zaopatrując się w torebkę czy plecak z washpapy nie tylko doceniasz tym samym kunszt wytwórcy, ale również dbasz o środowisko i oczywiście o samą siebie, obdarowując się tym, co naturalne.

Poniżej kilka propozycji „washpapowych”.

Dwukolorowa Torba Geometryczna


https://www.decobazaar.com/produkt-dwukolorowa-torba-geometryczna-z-washpapy-czarno-szara-6259066.html

Szara? A może czarna? Znasz to uczucie, kiedy nie wiesz, jaką torbę wybrać? Albo jeszcze gorzej... Spieszysz się do wyjścia, a wszystkie rzeczy leżą w czarnej torebce, a tak bardzo pasowałoby Ci wziąć tym razem szarą? No to taka propozycja - 2 in 1 - czarna, ale równocześnie szara :) Eco vegan leather w wersji stonowanej. Klasyka dla elegancji, pojemność dla Twoich potrzeb. A frędzle? Sama możesz zadecydować, kiedy je nosić, a kiedy nie.

Plecak Botaniczny


https://www.decobazaar.com/produkt-plecak-botaniczny-z-washpapy-i-tkaniny-wodoodpornej-6255641.html

Jeśli cenisz sobie wygodę podczas spacerów, zakupów, czy wakacji - docenisz takie rozwiązanie zamiast torebki. Plecak - worek. Ale taki premium! W środku Twojego dobytku będzie strzegła podszewka bawełniana z wszytą kieszenią z washpapy. Zewnętrzna góra - to piękna, pastelowa tkanina wodoodporna, w wakacyjne monstery i gałązki palmowe. Dół - wytrzymała szara washpapa. A wszystko to zszyte zabytkową 100-letnią łaciarką szewską.

Ręcznie Malowana Torebka z Pawiem


https://www.decobazaar.com/produkt-recznie-malowana-torebka-z-pawiem-z-washpapy-szaro-koralowa-6255638.html

Czy Ty też zakochałaś się w kolorze roku 2019? Tu w wydaniu pawia i koralowych uchwytów. Dodatek stanowi pojemna torba z washpapy. Torba pomieści Twoje skarby, a koral pawia i uszu pozwoli Ci być najmodniejszą w towarzystwie. O wzór nie musisz się martwić w czasie deszczu, jest wodoodporny.

Plecak / Torebka 2 w 1


https://www.decobazaar.com/produkt-plecak-torba-z-washpapy-szaro-zielony-6257732.html

Lubisz długie spacery, obfite w zwiedzanie wakacje, a może lubisz czasem zabrać swoją pracę do parku, nad wodę czy do kawiarni? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to zapewne potrzebujesz na takie okazje pojemnej torby. A jako, że czasem przydatne są "wolne ręce" i możliwość zapomnienia o potrzebie trzymania torebki - przydatny bywa też plecak ;) Używaj więc tego oryginalnego wyrobu wg aktualnych potrzeb. Szybko możesz zamienić go z torebki na plecak i odwrotnie.


Duża Torba Złota


https://www.decobazaar.com/produkt-zlota-duza-torba-z-washpapy-6260487.html

Torba duża i pojemna, a jej awangardowość podkreśli Twój oryginalny styl. Na spacerze w słoneczny dzień, wakacyjnym zwiedzaniu urlopowym czy modowych zakupach - wszystko zmieścisz do swojej złotej towarzyszki, a Ty spokojnie możesz będziesz mogła rozkoszować się chwilą. Torebka posłuży Ci długi czas, a zapięcie na magnes zabezpieczy Twój dobytek, przenoszony w środku. Możesz też swobodnie regulować długość paska i dzięki temu nosić torebkę w różnych formach - czy to na jednym ramieniu, czy przewieszoną na ukos – a może nawet każdego dnia inaczej!

Torebka z Mandalą


https://www.decobazaar.com/produkt-recznie-malowana-torebka-z-mandala-z-washpapy-szaro-czarna-6256505.html

Kiedy biegniesz na zakupy, do pracy czy na spacer - potrzebujesz nie tylko pojemnej torebki, ale przede wszystkim czegoś oryginalnego, co pozwoli Twojej Wyjątkowości wyróżnić się w tłumie. Z odsieczą przybywa więc ona - ręcznie malowana, wygodna shopperka, zapinana na magnes, z pojemną kieszenią z przodu. A do tego mandala!

Ręcznie Malowana Torebka z Kołami


https://www.decobazaar.com/produkt-recznie-malowana-torebka-z-kolami-z-washpapy-szaro-czarna-6255623.html

Z zastosowania - codzienna. Nie można jednak tego samego powiedzieć o jej designie. Oryginalna forma listonoszki została natchniona nożyczkami z zygzakiem ;) Do tego ręcznie malowane koła - dopełniają jej nietuzinkowości. Dodatkowo zmieścisz do niej wszystko, czego potrzebujesz, wychodząc z domu.

Przeczytaj również:

MINIMALISTYCZNA BIŻUTERIA ANGRY CAT

Angry Cat to biżuteria dla osób szukających unikalnych projektów, jedynych w swoim rodzaju. Każda sztuka powstaje w wyniku wieloetapowego procesu - od przetopienia srebra, poprzez wycinanie, kształtowanie, lutowanie aż do polerowania końcowego p...

ZIPFASHION - BIŻUTERIA Z ZAMKÓW BŁYSKAWICZNYCH

ZipFashion to Polska marka biżuterii handmade. Zachwyca swoim niebanalnym designem, oryginalnością, awangardowym stylem i bardzo niekonwencjonalnym materiałem. Biżuteria ta niemal w całości wykonana jest z najlepszej jakości, specjalnie wybłyszczanyc...

NOWA KOLEKCJA ZIPFASHION

ZipFashion to marka biżuterii handmade, tworzona z zamków błyskawicznych. Zachwyca i zarazem szokuje doborem materiałów. Nie da się jednak ukryć, że po prostu nie da się przejść koło ZipFashion obojętnie. To biżuteria i dodatki, które zachwycają swoi...
Top