Moda i Styl

BIŻUTERIA ARTYSTYCZNA - SZTUKA, KTÓRĄ CORAZ BARDZIEJ SIĘ CENI

2018-06-18
Biżuteria artystyczna - sztuka, którą coraz bardziej się ceni
Własnoręczne tworzenie biżuterii jeszcze dekadę temu kojarzyło się z niszową pasją rozwijaną w czasie wolnym od pracy. Wyroby rękodzielników trafiały głównie na stoiska na jarmarkach i raczej nikt nie przypuszczał, że sprzedawanie kolczyków i bransoletek handmade okaże się dochodowym biznesem. Obecnie biżuteria artystyczna sprzedaje się doskonale, lecz jej twórcy, poza komercyjnym sukcesem, spełniają się także w dziedzinie sztuki. 

Biżuteria artystyczna – z bazarów do galerii

Współcześni rękodzielnicy nierzadko wystawiają swoje prace w muzeach i galeriach sztuki. Popularnymi miejscami, w których prezentuje się biżuterię handmade są na przykład Pinakothek der Moderne w Monachium, Victoria & Albert Museum w Londynie, legnicka Galeria Sztuki, wiedeńska Galerie Slavik czy Patina Galery w Santa Fe. Wyroby takie jak bransoletki z koralików czy drewniane broszki z żywicą stają się też przedmiotem krytyki artystycznej. Oceniane pod względem zastosowanych technik, precyzji wykonania i oryginalności designu, zdobywają uznanie specjalistów. Co więcej, sukces artystyczny często idzie w parze z sukcesem komercyjnym. 

Tworzenie biżuterii handmade – zachwycająca sztuka 

Wykonywanie biżuterii artystycznej balansuje na granicy sztuki ludowej i sztuki użytkowej. Poszczególne wyroby coraz częściej postrzega się jako wyjątkowe dzieła opowiadające rozmaite historie i kształtujące aktualne trendy. Artyści zajmujący się tworzeniem biżuterii handmade traktowani są jak pełnoprawni autorzy, dzielący się swoją wizją, pasją i talentem.

Polskie rękodzieło i międzynarodowy sukces artystyczny

Ręcznie tworzona biżuteria wystawiana jest w galeriach, a jej projektanci nierzadko odnoszą duży sukces artystyczny. Unikalne wyroby doceniają krytycy, znawcy sztuki, kolekcjonerzy oraz nabywcy. Przykładem artystki, której dzieła cieszą się ogólnoświatowym uznaniem, może być Sylwia Całus. O powodzeniu jej wyjątkowej biżuterii zdecydowały oryginalne, nowatorskie i wyróżniające się pomysły. Projektantka tworzy niepowtarzalne ozdoby zatapiając w żywicy mchy, listki, mleczne zęby, pukle włosów, kawałki znanych budowli i inne drobiazgi przywodzące wspomnienia. Wyroby Sylwii Całus znajdują amatorów na całym świecie, na przykład w Rosji, Australii czy w Wielkiej Brytanii. Do artystki coraz częściej trafiają specjalne zamówienia, na przykład propozycja stworzenia kolekcji biżuterii dla słynnej kanadyjskiej Art Gallery of Ontario.

Biżuteria artystyczna w Decobazaar

W naszej nowoczesnej galerii rękodzieła wystawiamy prace młodych, utalentowanych artystów. Warto poznać niektóre z nich.

Biżuteria od Magdaleny Łysiak

Projektantka tworzy wyjątkowe ozdoby z gliny kamionkowej, wzbogacając je mieszanką szkliw nadających połysk i interesujący efekt. Wykonuje przede wszystkim kolczyki hipnotyzujące bogactwem barw. Kosmiczne listki, lazurowe listki i inne dodatki przypominają obrazy ekspresjonistów. Niebanalne i piękne, przyciągają spojrzenia i intrygują.


https://www.decobazaar.com/produkt-kosmiczne-listki-stal-chirurgiczna-5848909.html

https://www.decobazaar.com/produkt-owocowe-listki-stal-chirurgiczna-5848037.html

https://www.decobazaar.com/produkt-obosieczne-kly-stal-chirurgiczna-5789166.html
Biżuteria od SiSu

SiSu projektuje ozdoby w technice sutasz, wywodzącej się ze wschodnich metod ozdabiania ubrań. Misterne kolczyki, bransoletki i wisiorki wykonuje się z koralików i sznurków misternie oplecionych wokół paciorków. Biżuteria sutasz przypomina miniaturowe dzieła sztuki stworzone z dbałością o każdy szczegół.


https://www.decobazaar.com/produkt-klipsy-sutasz-z-kocim-okiem-i-chwostami-5968457.html

https://www.decobazaar.com/produkt-klipsy-sutasz-z-kwiatkiem-5962812.html

https://www.decobazaar.com/produkt-kolczyki-sutasz-5961189.html
Biżuteria od Pociecha Jewelery

Ulubioną techniką projektantki jest pracochłonny wire wrapping. Niezwykłe ozdoby z fantazyjnie pozaplatanych drucików potrafią oczarować swoją urodą. Wielka wyobraźnia artystki oraz jej zamiłowanie do eksperymentów z różnymi tworzywami sprawia, że wciąż powstają nowe, zaskakujące propozycje.


https://www.decobazaar.com/produkt-forest-loupe-red-wisior-lupa-5955930.html

https://www.decobazaar.com/produkt-hortensja-w-czerwieni-naszyjnik-z-platkami-hortensji-5943146.html

https://www.decobazaar.com/produkt-raw-amethyst-naszyjnik-z-surowym-ametystem-5870347.html
Tworzenie biżuterii artystycznej to zajęcie wymagające zaangażowania, wysiłku i ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Artyści wkładają w swoje prace serce, zachwycając przy tym znawstwem technik i kunsztem. Z tych względów wyroby projektantów mogą zostać uznane za pełnoprawne dzieła sztuki o ogromnej wartości estetycznej. 

Komentarze:

Przeczytaj również:

KORZA WOOD - Z MIŁOŚCI DO NATURY

Dziś porozmawiamy z marką Korza Wood o ich początkach, pomyśle na biżuterię i procesie twórczym... Miłość do drewna i natury była w nas od zawsze. Chęć do podejmowania samodzielnych prób eksperymentowania z obróbką drewna również. Z drewna zrobili...

WASHPAPA - PAPIER, KTÓREMU WODA NIE STRASZNA

Czy washpapa to naprawdę papier? Czy to w ogóle możliwe, by uszyć torbę z celulozy? Czy da się cokolwiek do niej włożyć, zanim się potarga? Czemu mówią, że washpapa jest ekologiczna i wegańska? Czy warto mieć w swoich dodatkach coś z tego tajemniczeg...

JESIEŃ I ZIMA W PARYSKIM STYLU

Chcąc naśladować paryski styl w swoich jesiennych i zimowych stylizacjach, trzeba przede wszystkim sprawić sobie wełniany płaszcz w dobrym gatunku: https://www.decobazaar.com/produkt-plaszcz-karmelowy-ze-stojka-holystic-5732004.html https:/...
Top