Moda i Styl

BIŻUTERIA ARTYSTYCZNA - SZTUKA, KTÓRĄ CORAZ BARDZIEJ SIĘ CENI

2018-06-18
Biżuteria artystyczna - sztuka, którą coraz bardziej się ceni
Własnoręczne tworzenie biżuterii jeszcze dekadę temu kojarzyło się z niszową pasją rozwijaną w czasie wolnym od pracy. Wyroby rękodzielników trafiały głównie na stoiska na jarmarkach i raczej nikt nie przypuszczał, że sprzedawanie kolczyków i bransoletek handmade okaże się dochodowym biznesem. Obecnie biżuteria artystyczna sprzedaje się doskonale, lecz jej twórcy, poza komercyjnym sukcesem, spełniają się także w dziedzinie sztuki. 

Biżuteria artystyczna – z bazarów do galerii

Współcześni rękodzielnicy nierzadko wystawiają swoje prace w muzeach i galeriach sztuki. Popularnymi miejscami, w których prezentuje się biżuterię handmade są na przykład Pinakothek der Moderne w Monachium, Victoria & Albert Museum w Londynie, legnicka Galeria Sztuki, wiedeńska Galerie Slavik czy Patina Galery w Santa Fe. Wyroby takie jak bransoletki z koralików czy drewniane broszki z żywicą stają się też przedmiotem krytyki artystycznej. Oceniane pod względem zastosowanych technik, precyzji wykonania i oryginalności designu, zdobywają uznanie specjalistów. Co więcej, sukces artystyczny często idzie w parze z sukcesem komercyjnym. 

Tworzenie biżuterii handmade – zachwycająca sztuka 

Wykonywanie biżuterii artystycznej balansuje na granicy sztuki ludowej i sztuki użytkowej. Poszczególne wyroby coraz częściej postrzega się jako wyjątkowe dzieła opowiadające rozmaite historie i kształtujące aktualne trendy. Artyści zajmujący się tworzeniem biżuterii handmade traktowani są jak pełnoprawni autorzy, dzielący się swoją wizją, pasją i talentem.

Polskie rękodzieło i międzynarodowy sukces artystyczny

Ręcznie tworzona biżuteria wystawiana jest w galeriach, a jej projektanci nierzadko odnoszą duży sukces artystyczny. Unikalne wyroby doceniają krytycy, znawcy sztuki, kolekcjonerzy oraz nabywcy. Przykładem artystki, której dzieła cieszą się ogólnoświatowym uznaniem, może być Sylwia Całus. O powodzeniu jej wyjątkowej biżuterii zdecydowały oryginalne, nowatorskie i wyróżniające się pomysły. Projektantka tworzy niepowtarzalne ozdoby zatapiając w żywicy mchy, listki, mleczne zęby, pukle włosów, kawałki znanych budowli i inne drobiazgi przywodzące wspomnienia. Wyroby Sylwii Całus znajdują amatorów na całym świecie, na przykład w Rosji, Australii czy w Wielkiej Brytanii. Do artystki coraz częściej trafiają specjalne zamówienia, na przykład propozycja stworzenia kolekcji biżuterii dla słynnej kanadyjskiej Art Gallery of Ontario.

Biżuteria artystyczna w Decobazaar

W naszej nowoczesnej galerii rękodzieła wystawiamy prace młodych, utalentowanych artystów. Warto poznać niektóre z nich.

Biżuteria od Magdaleny Łysiak

Projektantka tworzy wyjątkowe ozdoby z gliny kamionkowej, wzbogacając je mieszanką szkliw nadających połysk i interesujący efekt. Wykonuje przede wszystkim kolczyki hipnotyzujące bogactwem barw. Kosmiczne listki, lazurowe listki i inne dodatki przypominają obrazy ekspresjonistów. Niebanalne i piękne, przyciągają spojrzenia i intrygują.


https://www.decobazaar.com/produkt-kosmiczne-listki-stal-chirurgiczna-5848909.html

https://www.decobazaar.com/produkt-owocowe-listki-stal-chirurgiczna-5848037.html

https://www.decobazaar.com/produkt-obosieczne-kly-stal-chirurgiczna-5789166.html
Biżuteria od SiSu

SiSu projektuje ozdoby w technice sutasz, wywodzącej się ze wschodnich metod ozdabiania ubrań. Misterne kolczyki, bransoletki i wisiorki wykonuje się z koralików i sznurków misternie oplecionych wokół paciorków. Biżuteria sutasz przypomina miniaturowe dzieła sztuki stworzone z dbałością o każdy szczegół.


https://www.decobazaar.com/produkt-klipsy-sutasz-z-kocim-okiem-i-chwostami-5968457.html

https://www.decobazaar.com/produkt-klipsy-sutasz-z-kwiatkiem-5962812.html

https://www.decobazaar.com/produkt-kolczyki-sutasz-5961189.html
Biżuteria od Pociecha Jewelery

Ulubioną techniką projektantki jest pracochłonny wire wrapping. Niezwykłe ozdoby z fantazyjnie pozaplatanych drucików potrafią oczarować swoją urodą. Wielka wyobraźnia artystki oraz jej zamiłowanie do eksperymentów z różnymi tworzywami sprawia, że wciąż powstają nowe, zaskakujące propozycje.


https://www.decobazaar.com/produkt-forest-loupe-red-wisior-lupa-5955930.html

https://www.decobazaar.com/produkt-hortensja-w-czerwieni-naszyjnik-z-platkami-hortensji-5943146.html

https://www.decobazaar.com/produkt-raw-amethyst-naszyjnik-z-surowym-ametystem-5870347.html
Tworzenie biżuterii artystycznej to zajęcie wymagające zaangażowania, wysiłku i ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Artyści wkładają w swoje prace serce, zachwycając przy tym znawstwem technik i kunsztem. Z tych względów wyroby projektantów mogą zostać uznane za pełnoprawne dzieła sztuki o ogromnej wartości estetycznej. 

Komentarze:

Przeczytaj również:

FILCOWE TOREBKI - 10 POMYSŁÓW OD DECOBAZAAR

Filcowe produkty od niedawna spotkać możemy na każdym kroku. Jednak tak naprawdę istnieją od zawsze, bo filc jest jednym z najstarszych produktów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi. Wykorzystuje się go do produkcji biżuterii, kapeluszy, prostych...

ROWEROWY ŚWIAT PANA POMPKI

Pod nazwą Pan Pompka kryje się wszystko to, co związane z rowerami. Marka powstała z miłości i wielkiej pasji, jaką są rowery. Zapraszamy na wywiad! Macie bardzo różnorodną ofertę dla miłośników jazdy rowerem, począwszy od wielobarw...

MODA NA PAPUGI

Wśród tegorocznych wiosennych trendów pojawiła się moda na wzory "papuzie". W poprzednich sezonach królowały nadruki owadów, flamingów, a teraz wzory z papugami, z całym ich bogactwem kolorów. Ten motyw spodobał się wielu projektantom i zdo...
Top