Moda i Styl

BIŻUTERIA Z TALERZY

2016-02-24
Biżuteria z talerzy
Sztuka to niezwykle szeroka i kreatywna dziedzina, która jest otwarta na najbardziej nietypowe pomysły. Niezaprzeczalnie jednym z nich jest biżuteria z talerzy. Brzmi to naprawdę intrygująco, a co najważniejsze, gotowe wyroby wyglądają fenomenalnie. Jak narodziła się w ogóle taka koncepcja? Oczywiście wszystko to odbyło się w głowie artysty!

Na taki właśnie pomysł wykorzystania ceramiki wpadła Magdalena Ziółkowska – rzeźbiarka z zacięciem do jubilerstwa. Postanowiła bowiem użyć właśnie tego materiału w sposób niezwykle oryginalny, czyli do wykonania z niego przepięknej i niepowtarzalnej biżuterii.

Jak powstaje biżuteria z talerzy?

Tworząc biżuterię z talerzy, Magdalena Ziółkowska wykorzystuje fragmenty starej porcelany. Fragmenty talerzy lub kubków dobierane są pod kątem wzoru, a potem szlifowane w różne kształty. Zabytkowy Rosenthal czy Villeroy, tradycyjny Włocławek zyskują nowe życie w postaci kolczyków, broszek, pierścionków.

Magdalena tak mówi o swojej twórczości:

Swoją przygodę z biżuterią rozpoczęłam jeszcze na studiach. Jestem absolwentką Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, gdzie poza głównymi przedmiotami uczyłam się również w pracowni małych form, gdzie poznawałam podstawowe techniki jubilerskie. Na drodze coraz większej fascynacji biżuterią, szukałam inspiracji w różnych materiałach, między innymi zastosowałam właśnie fragmenty starej porcelany. Tak powstała pierwsza para kolczyków. Jakiś czas później zdecydowałam się stworzyć większą kolekcję i zaprezentować ją na pierwszych targach - były to Targi Sztuki ASP. Odbiór moich prac był bardzo pozytywny, "talerze" zyskały pierwszych nabywców :)

Z czasem stała się to moja ulubiona technika, odkryłam, że daje nieograniczone możliwości. Ze starej porcelany da się zrobić nie tylko kolczyki, ale również naszyjniki, broszki, pierścionki, spinki do mankietów. Niesamowity jest wybór wzorów - od kwiatowych, najczęściej pojawiających się na porcelanie, przez motywy geometryczne, ludowe (polski Włocławek, Bolesławiec, wzory kaszubskie), po logotypy z naczyń z barów mlecznych (kultowy Społem, GS), czy pieczątki firmowe ze spodów naczyń. Z czasem hobby przerodziło się w pracę. Obecnie moja pracownia mieści się w samym centrum Warszawy. Na niewielkiej przestrzeni jestem w stanie uratować stare talerze i miski, stłuczone lub przeznaczone do wyrzucenia i w ten sposób nadać im nowe życie :)


Biżuteria z talerzy, czyli ozdoby w stylu vintage

Przepiękne kolczyki, broszki, bransoletki, pierścionki, naszyjniki czy kolie wykonane z porcelany to wspaniała biżuteria vintage, która zachwyca swoją oryginalnością i niepowtarzalnością. Biżuteria z talerzy jest bowiem rękodziełem, dzięki czemu każda jej sztuka jest unikatowa. Detale z porcelany czy fajansu są pięknie oszlifowane, a przy tym odznaczają się zróżnicowanym kształtem i wzornictwem. Natomiast elementy metalowe są zazwyczaj wykonane z metali szlachetnych – najczęściej srebra. W zależności od designu konkretnej sztuki biżuteria z talerzy może być również wzbogacona o inne elementy, przykładowo takie jak kawałeczki bursztynu. 

Styl, piękno i sentymentalna podróż w przeszłość!

Tym, co czyni biżuterię z talerzy tak wyjątkową i modną jest również jej wartość sentymentalna. Dla wielu osób jest ona charakterystycznym symbolem dzieciństwa lub młodości, ponieważ talerze ceramiczne wykonane z porcelany czy fajansu były niezwykle popularne w czasach PRL-u. W postaci biżuterii nie tylko dostają szansę na drugie życie, ale także ze względu na swoje wzornictwo, nawiązują one do minionej epoki oraz wszystkich wspomnień, jakie się z nią wiążą.Przeczytaj również:

TRZY HULTAJE - ENERGETYCZNIE I CIEPŁO

Trzy Hultaje to ubrania projektowane i szyte w Polsce, które są odpowiedzią na polską pogodę. Zwłaszcza tę szarą. Zainspirowane codziennymi spacerami z naszymi psiakami - w deszczu, wietrze, chłodzie, o świcie i w środku nocy.  Produ...

BIŻUTERIA Z KORALIKÓW OD ANNA BLOSSOM JEWELLERY

Anna Blossom Jewellery to biżuteria tworzona ręcznie i z miłością do rękodzieła przez Annę Łukowską: Jestem mamą i pedagogiem specjalnym na co dzień. Z zamiłowania do rękodzieła spędzam każdą wolną chwilę z koralikami, igłą i kredkami. To zdecydow...

BIŻUTERIA ARTYSTYCZNA BABROSZKA

BaBroszka to biżuteria dla kobiet dostrzegających niepowtarzalne piękno tkwiące w kamieniach naturalnych, dla których biżuteria to nie tylko dodatek do ubioru, ale także małe dzieło sztuki, które mogą mieć zawsze przy sobie. Uwielbiam kamieni...

Produkty, które mogą Ci się spodobać

Top